Bystrzyca Kłodzka – średniowieczne zabytki miejskie

Turyści przyjeżdżający w sezonie w okolice Kotliny Kłodzkiej najczęściej zachwycają się głównym miastem w okolicy, czyli Bystrzycą Kłodzką. Ta miejscowość, przepięknie położona u podnóża Karpat, robi wrażenie nie tylko majestatem otaczającej ją natury, ale także przyciąga uwagę mnogością średniowiecznych zabytków miejskich. Goście, których obsługuje w sezonie przytulna baza noclegowa [sprawdź na: meteor-turystyka.pl], mogą wędrować śladami kościołów, sztuki czy budynków miejskich, których do dzisiaj zachowało się całkiem sporo. Grube na metr mury miejskie z kamienia przetrwały prawie w całości aż do dzisiaj. Warto przyjrzeć się, jak pobliskie domy zostały wkomponowane w struktury obronne, tworząc ciekawe architektonicznie rozwiązanie. Nadkruszone oblężeniami lub po prostu zębem czasu konstrukcje, regularnie odbudowywano, przywracając je do dawnej świetności. Wzdłuż murów postawiono kilka baszt, służących poprawie obronności miasta.

Baszta Kłodzka strzegła sąsiadującej z nią głównej bramy wjazdowej do Bystrzycy. Zachowała się do dzisiaj i obecnie udostępnia się ją do zwiedzania turystom. Baszta Rycerska z otworami strzelniczymi, kiedyś broniąca grodu, w XIX wieku została przerobiona na dzwonnicę pobliskiego kościoła ewangelickiego. Zawieszono w niej dwa różnej wielkości dzwony. Brama Wodna prowadząca do miasta została zaopatrzona w wieżę, w której urzędował strażnik, nie tylko pilnując bezpieczeństwa mieszkańców, ale także pobierając opłaty za wjazd do miasta.

Spacerując po mieście warto także zobaczyć neorenesansowy ratusz [sprawdź na: wikipedia.org] zwieńczony wieżą zegarową, który powstał w XIV wieku, a od tamtej pory wielokrotnie przebudowywano go i odnawiano. Budynek do dzisiaj pełni swoją funkcję, stanowiąc siedzibę władz miasta. Z kolei Wieża Żołnierska stanowiła nie tylko obiekt obronny, ale i siedzibę wójta, która początkowo znajdowała się poza obrębem miasta, ale potem weszła w jego skład. Na klatce schodowej jednej ze starych kamienic znajdują się podniszczone malowidła prezentujące XVIII-wieczną panoramę Bystrzycy, wraz z głównymi budynkami miasta.

Turystów, którzy mają tu wykupione noclegi, Bystrzyca Kłodzka zaprasza na spacer śladami średniowiecznej architektury miejskiej. Wędrując po malowniczych zakamarkach grodu, można tu zobaczyć kamienne mury miejskie zwieńczone basztami obronnymi i bramami, ratusz, wójtostwo oraz parę kościołów.

Hattama

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>