Cerkiew św. Michała Archanioła w Ciechocinku

Ciechocinek słynie jako miejsce uzdrowiskowe, do którego w nadziei na wyleczenie przybywają co roku liczni kuracjusze.

Przebywając w Ciechocinku, warto w przerwie między leczniczymi zabiegami wybrać się na przykład do cerkwi św. Michała Archanioła – w końcu cerkiew ta jest jednym z ważniejszych zabytków miasta, o ile nie najważniejszym. Cerkiew zawdzięcza swoje istnienie żołnierzom carskiej Rosji, którzy przyjeżdżali do Ciechocinka w celach leczniczych. Została wybudowana w 1894 roku według projektu Waldemara Feddersa. Cerkiew jest naprawdę wyjątkowa, gdyż to jedyna w Europie budowla w stylu zauralskim. W okresie międzywojennym zniszczono wiele prawosławnych cerkwi w m.in.w  takich miejscowościach jak: Wieluń, Turek, Lipno, Koni, Staszów, Opoczno, Sieradz, Gostyń, Kalisz. Jednak cerkiew zbudowana w Ciechocinku zachowała się i do tej pory możemy ją podziwiać. Świątynia funkcjonowała jako miejsce poświęcone modlitwie do lat 20. XX wieku. Potem funkcjonowała jako kasyno – zdjęto kopułę z dachu, obito ją deskami i przestała przypominać cerkiew. Cerkiew była także salą kinową, szkołą czy wojskowym magazynem.

Jan Wieremiejuk, który był jednym z wojskowych i wyznawcą prawosławia, starał się chronić świątynię. W 1995 roku po wmurowaniu w cerkiew kamienia węgielnego, przystąpiono do renowacji zabytku. 5 października 1996 roku dokonano konsekracji cerkwi. Świątynia jest zbudowana na planie prostokąta, wykonana z modrzewiowych bali. Pomalowano ją na niebiesko, szaro, żółto i koralowo. Okna są obramowane zachwycającą koronką wykonaną w drewnie. Dach wieńczą dwie kopuły, na tyle cerkwi od wewnątrz znajduje się napis: „Z nami Bóg”. Niestety nie wiadomo jak pierwotnie wyglądało wnętrze świątyni, które obecnie upiększa współczesny ikonostas przedstawiający Królestwo Niebieskie. W prezbiterium mieszczą się relikwie dwunastu męczenników betlejemskich.

Przebywając w Ciechocinku nie można nie zobaczyć pięknej cerkwi św. Michała Archanioła. Nie zapomnijmy jednak – zanim znajdziemy się w uzdrowiskowym miasteczku na Kujawach – zadbać o nocleg. Ciechocinek jest w końcu miejscem tłumnie nawiedzanym przez kuracjuszy i mimo że jego baza noclegowa jest całkiem spora, to raczej nie możemy liczyć na to, że uda nam się zarezerwować nocleg w ostatniej chwili.

Hattama

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>