Historyczne piwnice Sandomierza

Sandomierz może pochwalić się wieloma cennymi zabytkami i historycznymi budynkami, które były świadkami historii. Jednym z takich miejsc są właśnie piwnice sandomierskie. Spora część miejsc noclegowych lub hoteli w mieście powstała właśnie w miejscu starych kamienic. Zakwaterowanie w stylowo zaadaptowanej piwnicy to ciekawa i oryginalna propozycja noclegu w Sandomierzu.

Niegdyś bogaci mieszkańcy miasta fundowali domy, kościoły i miejsca użyteczności publicznej. Bogactwo przynosiło rozwój handlu, a samo miasto było położone na trasie dróg i szlaków handlowych. Z racji tego, że handel kwitł trzeba było zadbać o bezpieczeństwo i ochronę kupowanych i przechowywanych towarów w przypadku ewentualnego pożaru lub kradzieży. Należało również stworzyć warunki do odpowiedniego przechowywania żywności, tak aby się nie psuła. Sandomierz był niegdyś w całości otoczony murem ochronnym, dlatego też ograniczało to w pewien sposób swobodne przechowywanie towarów i żywności. W takiej sytuacji wybudowano piwnice, które swoim zasięgiem obejmowały praktycznie cała powierzchnię użytkową miasta. Piwnice budowano w XIII, XIV i XV wieku. Można powiedzieć, że zostały one „wyżłobione” w lessowych skałach nawet do kilkunastu metrów głębokości. Przebiegały pod domami mieszkalnymi i ulicami. Po rozbiorach Polski handel w Sandomierzu podupadł, dlatego też piwnice z braku swojej użyteczności zostały zasypane lub zatamowane. W tamtych czasach nie zdawano sobie sprawy, że piwnice pod dużymi budynkami to świetny wentylator powierza, który sprawia, że w domu czy budynku użytkowym nie ma wilgoci. Niezasypane piwnice stanowiły i nadal mogą stanowić zagrożenie dla mieszkańców i okolicznej architektury. Jest to spowodowane tym, że skały lessowe ulegają procesowi rozpuszczania się, przez co następuje zmiana ukształtowania gruntu, a to z kolei sprawia, że budynki osiadają lub zapadają się. Na początku lat siedemdziesiątych podjęto walkę z zagrażającymi zapadliskami. Rozpoczęto zasypywanie i zabezpieczanie piwnic oraz adaptację niektórych z nich na cele typowo użytkowe i służące promocji miasta. Nie w każdym domu mieszkalnym lub budynku użyteczności publicznej piwnice zostały zniszczone. Są one właściwie zabezpieczone i oddane do dyspozycji mieszkańcom. Odpowiednie prace wykonane przy zasypywaniu starych piwnic sprawiły, że miasto jest bezpieczne i żaden obiekt architektoniczny nie grozi zawaleniem bądź osiadaniem.

Hattama

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>