Łazy – nadmorska baza namiotowa

O miejscowości takiej jak Łazy słyszało niewiele osób, a większość z nich to mieszkańcy okolicznych wiosek oraz turyści, którzy najczęściej przyjeżdżają tam… przypadkowo, zmierzając z Koszalina do pobliskiego Mielna. Tymczasem okazuje się, że po bliższym zbadaniu są osadą,o wyjątkowym charakterze oraz bardzo ciekawym rekordzie. Otóż właśnie tutaj, w tej niepozornej miejscowości liczącej zaledwie kilkuset mieszkańców, znajduje się największa nad polskim morzem baza noclegowa o charakterze namiotowym.

Baza ta liczy sobie 7 pół campingowych i namiotowych znajdujących się w obrębie samej wsi i zdolnej pomieścić do czterech tysięcy gości, ale również 12 pól namiotowych leżących poza Łazami, w odległości od 500 metrów do 2 kilometrów od centrum wsi. Prawie połowa tych ośrodków należy do harcerzy – zarówno do Związku Harcerstwa Polskiego, jak i do Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej – dlatego w okresie wakacji praktycznie w całości zajęte są przez obozy harcerskie. Jednak z racji dużego obszaru, jaki zajmują takie pola namiotowe, noclegi na ich terenie są również często wynajmowane prywatnym turystom. Mają oni do dyspozycji trzy opcje: zakwaterować się z własną przyczepą campingową lub camperem, rozbić swój własny namiot albo skorzystać z namiotów harcerskich (wojskowych), które są wynajmowane od właścicieli pól. Do dyspozycji gości pozostaje najczęściej polowa stołówka, gdzie za dodatkową opłatą można wykupić całodzienne wyżywienie. Oczywiście wyposażone są w łazienki i prysznice, chociaż należy pamiętać, że są to warunki polowe. Istnieję też możliwość nocowania w samej wsi (), gdzie znajdziemy pensjonaty i hotele.

Same Łazy to niewielka wieś, gdzie jednak rozlokowanych jest kilka restauracji, wędzarni oraz smażalni ryb, a główną atrakcją pozostaje oczywiście Morze Bałtyckie (wikipedia.org/wiki/Morze_Baltyckie). Jednak położenie wsi jest tak atrakcyjne, że leży ona również nad jeziorem Jamno, które stanowi fantastyczną atrakcję dla tych turystów, którzy nie przepadają za bezkresnym morzem. Można tu więc wypożyczyć sprzęt wodny, rowery, łódki i kajaki, a jeśli znudzi się nam pływanie po wodzie i zapragniemy bardziej rozrywkowych wrażeń, można wybrać się na dyskotekę do pobliskiego Mielna. W przypadku brzydkiej pogody wielu turystów decyduje się też na wycieczkę do Koszalina, aby pozwiedzać tamtejsze zabytki historyczne oraz architektoniczne, którymi może pochwalić się miasto.

Hattama

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>