Magia Bałtyku: Dziwnów

Dziwnów to jedno z najatrakcyjniejszych miast o charakterze wczasowo-wypoczynkowym. To perła województwa zachodniopomorskiego i powiatu kamieńskiego. Miasto jest siedzibą Gminy Dziwnów [informacje – Wikipedia]. To co najpiękniejsze w Dziwnowie, to jego położenie wśród wód Morza Bałtyckiego, Zalewu Kamieńskiego, Zatoki Wrzosowskiej i cieśniny Dziwny. Ta wodna kraina każdego roku przyciąga ludzi, którzy kochają uprawiać wszelkiego typu sporty wodne. To także niesamowita pokusa dla wędkarzy, gdyż akweny są bogate w ryby. Dziwnów kocha sport: odbywa się tutaj Festiwal Gwiazd Sportu i jest Aleja Gwiazd Sportu.

Wizytówką miasta jest most zwodzony, którego konstrukcja uznawana jest w Europie za unikat. Dziwnów to sposób na urozmaicone wakacje na najwyższym poziomie. Chociaż baza noclegowa [do znalezienia – Dziwnów – na liście Meteora] liczy sobie 20 tysięcy miejsc, to jednak warto jest się zastanowić nad ich wcześniejszą rezerwacją, by tuż przed sezonem letnim nie stracić szansy na wizytę w Dziwnowie.

Historia Dziwnowa rozpoczyna się w XIII wieku. Dziwnów bardzo szybko stał się przestrzenią, w której rozkwitał handel, przez osadę przebiegał znaczący szlak handlowy, który łączył Morze Bałtyckie z Zalewem Szczecińskim. Handel padł, gdy Dziwna została zasypana przez piach. Dziwnów stał się osadą rybacką z elementami bursztynnictwa. Dopiero początek XIX wieku przyniósł miastu drugą szansę na dynamiczny rozwój. Pojawili się wtedy pierwsi kuracjusze. Zaraz potem zostały odkryte solankowe źródła. Miasto stało się prestiżowym uzdrowiskiem. Pod koniec XIX wieku przyjezdni mogli korzystać z łazienek solankowych i borowinowych. II wojna światowa zakończyła niesamowity boom na Dziwnów, a wczesne lata PRL-u odebrały miastu status uzdrowiska. Do dzisiaj miasto nie przywróciło sobie takiego statusu, chociaż aż się prosi o to, by promować jego specyficzny mikroklimat, który wspaniale działa na kondycję zdrowotną każdego człowieka.

W nadmorskich miejscowościach zawsze centralnym punktem jest plaża. W Dziwnowie znajduje się atrakcyjne kąpielisko morskie i szkoda, że nie zdobią go przedwojenne pawilony kąpielowe. Przy plaży jest promenada, która stała się ulubionym miejscem do długich spacerów i podziwiania urody Morza Bałtyckiego. Z jej poziomu ludzie najczęściej podziwiają wschody i zachody słońca. Każdy może potwierdzić, że w Dziwnowie jest bardzo romantycznie.

Hattama

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>