Od atrakcji Ojcowa rozboli Cię głowa

Planując wyjazd na urlop, warto wziąć pod uwagę wspaniałą miejscowość, jaką jest Ojców. Jest to malownicza wieś w województwie małopolskim, która leży na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się tutaj wiele magicznych miejsc, które warto zobaczyć. Pierwszym z nich jest zamek. Powstał on w drugiej połowie XIV wieku i odgrywał ważną rolę w łańcuchu obronnym, ponieważ zabezpieczał Kraków przed atakami Luksemburczyków. Jego nazwa pochodzi od Kazimierza Wielkiego, który na cześć swojego ojca Władysława Łokietka nazwał go "Ojciec u Skały" i tak powstał Ojców. Na chwilę obecną turyści mogą zwiedzać ruiny zamku. Zachowały się tu fragmenty części mieszkalnej, brama wjazdowa, wieża, a także resztki murów obronnych.

Drugim ważnym miejscem zamek w Pieskowej Skale. Został wybudowany w XIV wieku i odnowiony w wieku XX, gdzie przekształcono go w Muzeum Archeologiczno-Przyrodnicze. Zamek jest bardzo dobrze zachowany, a turyści mogą w jego wnętrzu oglądać różne ekspozycje, które opowiadają historię jego powstania, a także historię okolic czy Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Przy zamku znajduje się charakterystyczna skała w kształcie maczugi, zwana Maczugą Herkulesa. Stoi ona jakby do góry nogami i krąży legenda, że została tak ustawiona przez diabła na życzenie samego Twardowskiego. Na szczycie ostańca znajduje się dwumetrowy krzyż.

Warto po dniu spędzonym na zwiedzaniu udać się na zasłużony odpoczynek. Ojców zapewni nam noclegi na każdą kieszeń [tu informacje: http://meteor-turystyka.pl/noclegi,ojcow,0.html]. Jest np. "Karczma Maciejówka", która cieszy się dużą popularnością w bazie noclegowej Ojcowa. Obiekt oferuje klasycznie urządzone pokoje. Są ona duże i jasne. Do dyspozycji gości w każdym z nich mamy bezpłatne WiFi, telewizor z kanałami satelitarnymi oraz łazienkę z wygodnym prysznicem. Gospodarze zapewniają pościel oraz komplet ręczników. Przed karczmą znajduje się spory, zielony ogród ze sprzętem do grillowania oraz placem zabaw dla dzieci. Posiłki możemy zjeść w dużej restauracji, która słynie z pysznych dań kuchni regionalnej i polskiej. Jest ona klasycznie urządzona i przytulna. Goście mają również możliwość skorzystania z prywatnego i bezpłatnego parkingu. Okolica jest spokojna i zielona, więc zachęca do różnych form wypoczynku, jak na przykład: wycieczki piesze, wycieczki rowerowe czy też jazda konna. Zwierzęta nie są akceptowane w tym miejscu.

Hattama

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>