Szymbark i inne okoliczne miejscowości Gorlic

Gorlice to nie tylko piękne miasto, które opowiada o sobie niezwykłą historię, ale również miasto gminne, a w nim również można zobaczyć wiele atrakcji. Zwiedzanie Gorlic zatem powiększyć o miejscowości sąsiadujące. Historia splata się i łączy w jedną całość, co sprawia, że odwiedzając kolejno miejsca, tworzymy wspaniałą wyprawę w przeszłość. Poleca się skorzystać z oferty noclegowej w Gorlicach [tutaj więcej informacji], zostać w tym uroczym miejscu przez kilka dni i przeżyć przeszłość w pełni korzystając również z urokliwego otoczenia.

Nie można nie skorzystać z wyjazdu do miejscowości sąsiedniej Szymbarku, w którym można zobaczyć „Skansen Wsi Podgórzańskiej” im. Prof. Romana Reinfossa. Zgromadzono tam obiekty z dawnej wsi, takie jak: olejarnię, wiatraki, stodoły, chałupy oraz oborę, która jest częściowo wyposażona. Skansen znajduje się na Małopolskim Szlaku Techniki. Można w nim zobaczyć, jak niegdyś funkcjonowali Podgórzanie. Prezentowana jest ich działalność rzemieślnicza, gdyż warsztaty wyposażone są w narzędzia i liczne wyroby. Dotykamy tam przeszłości kowalstwa, garncarstwa, olejarstwa, bednarstwa, kołodziejstwa oraz koszykarstwa. Można również zobaczyć narzędzia, które odzwierciedlają codzienne życie mieszkańców, a więc prowadzenie gospodarstw czy uprawę i hodowlę.

Do tego miejsca przeniesiono z Gorlic drewnianych dworek, który również można odwiedzić. Jego wnętrze zostało wykorzystane do prowadzenia administracji skansenu, ale można zobaczyć także trwałą ekspozycję, która doskonale prezentuje tradycję dworkową na Podgórzu Gorlickim. Można dotknąć historii szymbarskich i okolicznych majątków szlacheckich, patrząc na przedmioty związane z dawnymi włościanami.

W Szymbarku znajduje się również modrzewiowy kościółek pod wezwaniem świętego Wojciecha, pochodzący z 1782 roku. Podobno został on wybudowany na pamiątkę postoju biskupa Wojciecha, który jechał z Węgier do Gniezna. Kościółek ten ma jedną nawę, ale trzy ołtarze, zaś jego podmurówka wykonana jest z kamienia. Z okresu późnobarokowego pochodzi styl jego wnętrza. W głównym ołtarzy znajduje się obraz biskupa Wojciecha oraz krzyż. Barokowy obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVII-XVIII wieku możemy podziwiać w lewym bocznym ołtarzu. W kościele tym znajdują sięrównież konfesjonały z XIX wieku, drewniana chrzcielnica oraz ambona o charakterze barokowym.

W Szymbarku w przysiółku Wólka znajduje się Cerkiew pw. Narodzenia Bogurodzicy. Pochodzi ona z 1790 roku. Jej budowa oparta jest o konstrukcję zrębową, zaś górą podbita jest gontami i pokryta blachą. Cerkiew jest podzielona na dwie części. W świątyni możemy podziwiać barkowy ołtarz, ikonostas oraz ołtarze boczne.

Hattama

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>