W otoczeniu stołowogórskiej przyrody: Kudowa-Zdrój

Kudowa-Zdrój to niezwykle urokliwa miejscowość, która leży w otoczeniu Gór Stołowych. Wiele osób przyjeżdża tu właśnie po to, aby podziwiać przepiękny górski krajobraz oraz skosztować niezapomnianych wędrówek. Na terenie Gór Stołowych w 1993 roku utworzono Park Narodowy Gór Stołowych. Dawniej był to Stołowogórski Park Krajobrazowy [info Stołowogórski Park Krajobrazowy]. Zajmuje obszar ponad 60 kilometrów kwadratowych, a w jego granicach znajduje się między innymi część Gór Stołowych, która zbudowana jest ze skał magmowych. Znajduje się tu kilka bardzo popularnych uzdrowisk, między innymi właśnie Kudowa-Zdrój.

Park ten charakteryzuje się występowaniem bardzo unikalnej rzeźby. Słynie przede wszystkim z przeróżnych skał. Spotkać tu można wiele gatunków zwierząt, m.in. jelenie, wiewiórki, borsuki europejskie, gronostaje europejskie, ryjówki górskie, popielice, muflony itd. Turystów w szczególności przyciągają Błędne Skały, które tworzą swego rodzaju labirynt, zwany też skalnym miastem. Znajduje się tam wiele wspaniałych form, takich jak maczugi, słupy, grzyby. Między nimi przebiega specjalna trasa turystyczna. Co ciekawe to właśnie tam kręcono część filmu "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian".

Przez Kudowę przebiega wiele szlaków turystycznych, m.in. fragment Głównego Szlaku Sudeckiego. Jest to szlak czerwony i z Kudowy można powędrować do Błędnych Skał i Karłowa lub w drugą stronę, do Duszników-Zdroju m.in. przez Lewińską Przełęcz, która stanowi doskonały punkt widokowy i można podziwiać stamtąd Wzgórza Lewińskie oraz Góry Stołowe. Z Przełęczy Lewińskiej warto wybrać się do zamku Homole, który co prawda jest w ruinie, ale bardzo intryguje wszystkich turystów.

Kolejną trasą jest szlak zielony, który prowadzi przez Altanę Miłości, Górę Parkową oraz Błędne Skały do Pasterki lub też przez Kruczą Kopę na Rozdroże pod Lelkową. Na rozdrożu znajduje się wiata turystyczna oraz urokliwa śródleśna polana. Ciekawą trasą jest też szlak niebieski, który wiedzie do źródła Maryi i granicy z Czechami.

W pobliżu Gór Stołowych funkcjonuje dość duża baza noclegowa [noclegi Kudowa], która każdego roku gości rzesze turystów. Coraz więcej osób wpisuje w wyszukiwarkę internetową hasło: 'noclegi Kudowa Zdrój' i wybiera się do tego miasteczka, z którego tak blisko jest na górskie szlaki. Wiele osób powraca tu w kolejnych latach.

Hattama

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>