Wąwóz w Chłapowie

Pomimo coraz większej popularności zagranicznych miejscowości nadmorskich, wciąż ogromnym powodzeniem cieszą się kurorty nad Bałtykiem. W licznych miasteczkach i wsiach rozwija się baza noclegowa, powstaje infrastruktura przyciągająca gości, lokale rozrywkowe, muzea i obiekty sportowe.

Jeden z najpopularniejszych regionów na wybrzeżu to Kaszuby, znane z unikalnej kultury i tradycji mieszkańców. Wielu przyjezdnych przybywa tu między innymi do Chłapowa, niewielkiej wioski, położonej nad malowniczym jarem. Niegdyś podstawę tutejszej gospodarki stanowiło rybołówstwo, natomiast obecnie coraz większą rolę w budżecie gminy odgrywa turystyka.

Latem wielu mieszkańców żyje z podejmowania odwiedzających, którzy przyjeżdżają tutaj zwabieni pięknem przyrody i unikalnymi walorami krajobrazowymi. Wprawdzie w okolicy można znaleźć wiele przepięknych rejonów i zakątków, ale największą popularnością od lat cieszy się malowniczy Wąwóz Chłapowski, zwany także Rudnikiem, którego wejście leży w samym centrum kurortu. Wyznaczono tu rezerwat przyrody, który swym zasięgiem obejmuje prawie 25 hektarów terenu o wysokiej wartości przyrodniczej, bogatego w liczne okazy nadmorskiej fauny i flory. Można tu natrafić na tak charakterystyczne rośliny, jak mikołajek nadmorski, żarnowiec miotlasty, czy dzwonek okrągłolistny. Na wędrowców w jarze czekają niezwykłe widoki. Trasą jest dosyć łatwa do przejścia, ponieważ zainstalowano tu liczne poręcze, schodki i mosty, które pomagają w pokonaniu trudniejszych odcinków. Po drodze znajdują się liczne ławki, na których można przysiąść i odpocząć, napawając oczy widokiem imponującej nadbałtyckiej przyrody. Przy wejściu do wąwozu znajduje się parking, oraz miejsca wyznaczone do palenia ognisk. Zarówno mieszkańcy, jak i letnicy, lubią tu urządzać sobie pikniki i grille, oraz smażyć na ognisku kiełbaski i ziemniaki. Sam jar leży na obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Warto przejść się nim szczególnie w okresie od maja do lipca, kiedy kwitną tu na żółto niezliczone krzewy żarnowca.

Na osoby tu przyjeżdżające czeka rozbudowana baza noclegowa- zobacz więcej na stronie . Chłapowo to ciekawe miejsce, w którym można przejść się malowniczym wąwozem porośniętym cenną roślinnością. Gdy już zobaczymy wąwóz, możemy  odbyć szereg wycieczek po okolicy, zwiedzając zarówno rezerwaty przyrody, jak i okoliczne kurorty, takie jak Jastrzębia Góra czy Władysławowo.

Hattama

View more posts from this author
One thought on “Wąwóz w Chłapowie
  1. Iwona

    Watro zobaczyć Wąwóz Chłapowski – trasa nie jest trudna, a widoki, które tam czekają na długo pozostają w pamięci. Polecam wszystkim :)

     
    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>