Wiżajny – pomysł na urlop i na życie

Wiżajny to iście królewska wieś, położona na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, w otoczeniu jezior Wistuć i Wiżajny, w pobliżu granicy z Litwą i obwodem kaliningradzkim. Sąsiaduje z Górami Sudawskimi – jest to wysoczyzna morenowa, najwyższe wzniesienie ma 250 m n.p.m.

„Bieszczady Północy” – bo takie określenie dotyczy tego regionu – mają jeszcze jedną charakterystyczną cechę. Otóż zimą odnotowuje się tutaj najniższe temperatury, dlatego też Wiżajny są nazywane polskim biegunem zimna. Co prawda, ostatnie zimy nie należały do ciężkich, ale w latach 70-tych XX wieku mróz sięgnął tutaj aż 40 stopni. Okolica służy odpoczynkowi, zarówno biernemu jak i czynnemu. Prócz leżakowania i zażywania kąpieli w jeziorach można udawać się na długie spacery. Są tutaj liczne szlaki piesze i rowerowe, na trasie których można zagłębiać się w potęgę natury, bogactwa flory i fauny. Jednym z ciekawszych szlaków jest ten z numerem 4, który prowadzi nad Jezioro Jaczno – można tam zobaczyć unikatowe wiszące torfowiska, borealną łąkę torfową i młyn wodny. Nieopodal znajduje się wiata widokowa „U Pana Tadeusza”, z której to można podziwiać piękno okolicy. Region stara się o to, by odwiedzający go turyści mieli wrażenie, że są na dawnych Kresach, które od zawsze kojarzone były z sielanką. Lokalna baza noclegowa jest otwarta dla wszystkich ludzi, bez względu na cel ich pobytu i czas jego trwania. Noclegi tu to znakomita okazja by sprawdzić klimat regionu i upewnić się, że coroczne wakacje w Wiżajnach są marzeniem dla całej rodziny.

Decyzja o zakupie jakiejkolwiek nieruchomości jest sprawą poważną – nie powinno się jej podejmować bez porozumienia z najbliższymi członkami rodziny, gdyż może to zdarzać niepotrzebne konflikty. Warto jest rozpatrywać oferty nieruchomości rekreacyjnych, czyli takich, do których przeprowadzka na stałe nie wchodzi w grę. Chodzi o to, by mieć możliwość wypoczywania w pięknej okolicy, ale jednak pracować i mieszkać w większym mieście. Cenową okazję mogą stanowić siedliska, które przypadają ludziom w spadkach – spadkobiercy nie chcą wracać do swoich korzeni gdyż zazwyczaj mają zupełnie inny pomysł na swoje życie. Tego typu domy zazwyczaj wymagają generalnych remontów. Warto jest je najpierw osobiście zobaczyć.

Hattama

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>